Pytania i odpowiedzi

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania:

Jakie plomby Państwo stosują?

W zależności od sytuacji w jamie ustnej i warunków w danym zębie stosujemy wypełnienia kompozytowe lub glassjonomerowe. Wszystkie są plombami kosmetycznymi to znaczy, ich kolor naśladuje kolor zęba. Wymienione materiały różnią się od siebie efektem kosmetycznym na co ma wpływ struktura materiału, a to oznacza np. że glassjonomery gorzej się polerują i nie mają przezierności. Kompozyty i glassjonomery są materiałami adhezyjnymi tzn. wiążą się chemicznie z tkankami zębów. Budowa kompozytu opiera się na bardzo drobnych cząsteczkach wypełniacza – nanomerach zatopionych w żywicy. Efektem jest bardzo gładka powierzchnia i długotrwały połysk wypełnienia. Przezierność kompozytu dostosowuje się do naturalnej, twardej tkanki zęba, co umożliwia wykonanie wypełnień odzwierciedlających naturalne, żywe zęby. Nie stosujemy w naszym gabinecie plomb amalgamatowych. Dla dzieci mamy wypełnienia będące kombinacją materiału glassjonomerowego i kompozytowego – kompomery. Co warto podkreślić są one kolorowe np. cytrynowe, pomarańczowe, niebieskie itd. U dzieci są również stosowane materiały glassjonomerowe.

Czy można u Państwa leczyć zęby bez borowania?

Prawdopodobnie chodzi o stosowanie żelu, który miałby rozpuszczać tkanki próchnicowe. Nie ma takiej możliwości w naszym gabinecie. Metoda leczenia bez wiertła” nie budzi zaufania lekarzy naszej kliniki. Niemal w 100% przypadków jej stosowania, mimo wszystko, użycie wiertła jest niezbędne, inaczej żel nie ma kontaktu z tkanką objętą próchnicą.

Ile trzeba czekać na wykonanie protezy?

Nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż ma tu miejsce współpraca lekarza z pacjentem oraz pracownią protetyczną . Dużo też zależy od warunków w jamie ustnej. Np. wykonanie protezy szkieletowej wymaga około trzech wizyt, a wykonanie protezy akrylowej – całkowitej czy częściowej – minimum czterech spotkań. Tak więc, bardzo ogólnie można powiedzieć, że na protezę szkieletową czeka się około 1.5 tygodnia zaś na protezę akrylową około dwóch tygodni.

Mam dziecko, które bardzo boi się wizyt u dentysty. Czy mogę je jakoś przygotować na leczenie?

Oczywiście. Podstawowa zasada to NIGDY NIE STRASZYMY DZIECI DENTYSTĄ. Uraz może pozostać na całe życie i jest to duży problem. Starajmy się przed zaplanowaną wizytą rozmawiać z dzieckiem o tym spotkaniu, stwórzmy miły a co najważniejsze pozytywny obraz leczenia. Jeśli mamy przykre doświadczenia – „pomińmy to milczeniem”. Warto wspomnieć, że każdy z nas chodzi do dentysty. Unikajmy „przekupstwa” – jak dasz wyleczyć ząbek to kupię ci prezent. Raczej niech będzie to nagroda po wizycie a nie przynęta przed wizytą. Naszą zasadą są spotkania adaptacyjne. Polegają one na zapoznaniu się dziecka z kliniką, personelem, lekarzem a także gabinetem. Mały pacjent może wszystkiego dotknąć, obejrzeć, zapytać. Dużo frajdy sprawiają najmłodszym jazdy w górę i w dół na fotelu stomatologicznym.

Czy płatności ratalne dotyczą całej oferty czy tylko wybranych usług?

Ze względu na wysokość kosztów i przebieg leczenia (kilka etapów), płatność ratalna najczęściej ma miejsce w przypadku leczenia protetycznego oraz u naszych stałych pacjentów.

Ile należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem po plombowaniu zęba?

Wypełnienia kompozytowe są polimeryzowane przez naświetlanie specjalną lampą. W materiale zachodzą wtedy reakcje chemiczne czego efektem jest stwardnienie plomby. Tak więc można gryźć po zejściu z fotela. Jeśli poddaliśmy się leczeniu z użyciem znieczulenia to zalecamy naszym pacjentom powstrzymanie się od posiłków do czasu ustąpienia jego objawów (odrętwienie). Chodzi o to by pacjent nie pogryzł błony śluzowej policzka lub języka, co jest możliwe przy wyłączeniu czucia środkiem znieczulającym.

Czy wybielanie zębów nie niszczy szkliwa?

Wybielanie przeprowadzane z zachowaniem wszelkich reguł a także zaleceń producenta środka wybielającego, nie jest zabiegiem szkodliwym. Szczególne znaczenie ma tu częstotliwość wykonywania tego zabiegu – nie częściej niż co dwa lata, zaleca producent. Drugą istotną sprawą jest stosowanie się do zaleceń lekarza nadzorującego wybielanie. Lekarz ustala częstotliwość wizyt kontrolnych (z reguły co dwa dni) podczas których sprawdza postępy rozjaśniania koloru zębów. Pacjentowi nie wolno samowolnie stosować reszty żelu pozostałego po wybielaniu! Nadmierne wybielenie oznacza przejrzystość szkliwa a to daje efekt zszarzenia zęba. Pamiętać należy o wypełnieniach od strony wargowej zębów. Po zakończeniu wybielania będą one różniły się kolorem a ich wymiana na nowy, aktualny kolor może nastąpić dopiero po dwóch tygodniach od zakończenia wybielania.

Co to jest piaskowanie?

Jest to usuwanie osadu (kawa, herbata czarna, zielona, papierosy itd.) oraz resztek pozostałych po niedokładnym szczotkowaniu – roztworem wodnym sody oczyszczonej wyrzucanej pod ciśnieniem z piaskarki. Zabiegu tego nie należy wykonywać u osób chorujących na astmę. Piaskowanie kończy okład z żelu aplikowany na zęby na trzy minuty. Po zabiegu należy wstrzymać się od palenia, picia napojów barwionych (wino, soki) przez minimum trzy godziny. Efekt utrzymuje się w zależności od diety i dokładności szorowania zębów.

Jak można bronić się przed parodontozą?

Skłonności do tej choroby dziedziczymy, a to powinno mobilizować pacjentów do zwiększonej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotnym czynnikiem jest kamień nazębny, który powstaje głównie z nieusuniętych resztek pokarmowych. Mycie zębów minimum dwa razy dziennie powinno zapobiec jego powstawaniu. Wykluczenie palenia, które powodując nadmierne złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej przyczynia się do powstawania złogów kamienia. Regularne (minimum co 6 miesięcy) wizyty kontrolne u stomatologa, skaling czyli usuwanie kamienia oraz piaskowanie, a także leczenie ubytków pozwalają na znaczną redukcję bakterii patologicznych. Dodatkowo, stosowanie odpowiednich past do zębów powinno zapobiec lub w znacznym stopniu ograniczyć paradontopatię.

Co ile trzeba wymieniać w zębach plomby?

Nie ma reguły. Regularne wizyty kontrolne co pół roku oraz zdjęcia przeglądowe jamy ustnej pozwalają na wychwycenie próchnicy rozwijającej się pod plombą. A wtedy należy taką plombę wymienić.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Aż do pomyślnego zakończenia leczenia. Np. likwidacja dolegliwości bólowych, cofnięcie się zmian okołowierzchołkowych, pracochłonne poszerzenie zwężonych kanałów, zlikwidowanie patologicznego wysięku w kanale to wszystko ma wpływ na czas trwania leczenia kanałowego. Każdy z nas jest inny, nasze zęby nieco się różnią a i sytuacja miejscowa u każdego jest różna. Ważna informacja to, że niekiedy aplikujemy do kanału leki, które jeśli zachodzi taka potrzeba wymieniamy kilkakrotnie w odstępach miesięcznych. Tak więc zdarza się, że takie leczenie trwa ponad miesiąc. Natomiast jeśli sytuacja początkowa nie jest skomplikowana to leczenie można zakończyć na drugiej wizycie, po minimum tygodniu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress